top of page

Zkušenosti z prvního střílení s puškou Saint Edge

Už je to téměř dva roky, co jsme do 3E ZBRANĚ začali dovážet pistole od americké zbrojovky Springfield Armory. Jako první jsem měl v ruce k vyzkoušení jejich Operator, který mě potěšil svojí přesností hned po vybalení z krabice. I zákazníci tvrdí, že jim Springfieldy chodí na flek. Kromě toho, že jsou to pistole díky výrobnímu procesu kování dlouhodobě spolehlivé, tak v dnešní šedi plastových pistolí jsou designově i celkem zajímavé. Zrovna jejich Operator nebo Ronin se mi vyloženě líbí. A tak jsem se rozhodli vstoupit na už tak přesaturovaný trh černých pušek a dovézt jejich AR-15 Saint Victor a Saint Edge, oba typy s 16’’ hlavní. Obě shodně fungují na principu odběru tlaku plynů z hlavně po výstřelu, které působí přímo na čelo nosiče závorníku (tzv. direct Impingement). Což střelci poskytuje obvykle oproti pístovým variantám jednodušší konstrukci, pušky pak bývají lehčí s menším zpětným rázem. S dovezenými puškami lze střílet .223 Rem i náboji 5,56x45mm NATO. A než hodnotit pušku zabalenou ještě v krabici, tak jsem jednu fungl novou vzal na střelnici. Rozhodl jsem se pro Saint Edge. Asi by si zasloužila zahřát sériemi rychlých výstřelů, ale já to pojal ve stylu mně vlastním. Během long range střílení jsem odložil na hodinu Sako TRG, na Saint Edge nasadil puškohled od Leupoldu VX-5 s 10 násobným zvětšením, podepřel vpředu stojánkem od Caldwellu a Saint Edge otestoval klidnou střelbou vleže. S otázkou, co trefím na 100 metrů. VX-5 poskytuje krásně čistý obraz, měl jsem s sebou i kvalitní střelivo, takže jsem především narážel na svoje limity, co s puškou dokáži nastřílet.

Rodina Saint má několik řad. První dovezená, puška Saint Victor je z té střední řady. Je vojenského stylu, řekněme účelově zkonstruovaná. Má dvoustupňovou spoušť, někdy nazývanou GI. Je povedená, nijak nedrhne. Často jsou spouště u AR-15 rovnou zralé na výměnu, tady nic takového není třeba. Má rovný jazýček a je ošetřena směsí niklu a bóru pro maximální dlouhodobou životnost a odolnost. Kdy tato povrchová úprava má také snižovat tření. Saint Edge je sportovní verze a jedná se o vrcholný model této řady. Existuje ještě vyloženě ekonomické provedení s názvem čistě Saint. Saint Edge bylo možné v minulosti objednat také ve futuristicky vypadající verzi ATC, Accurized Tactical Chassis, ale toto provedení výrobce z nabídky již vyřadil.

Oba dovezené typy pušek mají plovoucí hliníkové předpažbí s otvory M-LOK, které se příjemně drží a stavitelnou pažbu BCM GUNFIGHTER Mod 0 SOPMOD od společnosti Bravo. Pažba je kromě zasunuté polohy nastavitelná do 3 střeleckých poloh, má měkčenou botku se zdrsněním proti klouzání v rameni a pro tlumení zpětného rázu. V zadní části má na obou stranách rychloupínací QD očko pro řemen a stejné očko je i na zadní straně loweru. Pistolová rukojeť je také od společnosti Bravo a jedná se o model BCMGUNFIGHTER Mod 3, uvnitř ní je uzavíratelná vodotěsná schránka pro drobné příslušenství. Pušky asi většina střelců osadí nějakým typem zaměřovače, ale součástí dodávky jsou také mechanická sklopná mířidla Springfield Armory. Hledí je překlápěcí, dioptrické a stranově stavitelné, muška je výškově stavitelná a má na bocích chrániče. Pro jejich odklopení je potřeba docela silně zmáčknout jejich aretační čep, takže nehrozí jejich nechtěné vyklopení. Zajímavostí je číslování slotů/drážek picatinny lišty, tak aby bylo možné optiku v případě jejího sejmutí opětovně také rychle vrátit do stejné polohy.

Horní a spodní částa pouzdra závěru (upper/lower receiver) jsou vyrobeny z vysokojakostního leteckého hliníku 7075-T6, vyznačujícího se vysokou pevností a dlouhodobou životností. Jejich povrchová úprava odpovídá specifikaci Mil-Spec, kdy jsou tyto díly pro vysokou odolnost tvrdě anodizovány. Pro maximální přesnost pušky funguje sestava loweru a upperu jako patentovaný systém Acu-Tite, kdy je možné po sejmutí pistolové rukojeti pomocí šroubu odstranit nežádoucí vůle nebo naopak předpětí mezi oběma částmi. Puška je vybavena pro AR-15 typicky odpruženým víkem výhozního okénka, natahovací pákou tvaru „T“ a odražečem nábojnic. Páčka manuální pojistky má dvě polohy s jasnými piktogramy zajištěno/odjištěno a lze ji standardně zajistit jen při nataženém bicím mechanismu. Doražečem závěru je puška také vybavena. Lučík spouště je zvětšený pro střelbu v rukavicích. U Saint Victor je od B5 Systems z lehkého polymeru, u Saint Edge je součást loweru. Tubus má rozměry Mil-Spec.

Hlaveň pušek je 16 palcová se stoupáním 1:8, čili měla by mít tendenci stabilizovat širokou váhu střel. To je ale něco, co se mi vůbec nepotvrdilo. Vyrobena je z chrom- molybden-vanadové oceli 4150 CMV a opatřena povrchovou úpravou Melonite. Ocel je to pevná a kvalitní s předpokladem dlouhodobé životnosti. Korozivzdorným povlakem Melonite je opatřena i sestava závěru. Závorník i nosič závorníku jsou vyrobeny z legované oceli 9310 a jsou navíc tzv. HPT/MPI. Což znamená odzkoušení při působení zvýšených tlaků a výstupní kontrolu magnetickou rezonancí těchto dílů na skryté vady. Gas block (plynový nástavec) je nízko profilový střední délky.

Pušky jsou dodávány v kvalitně provedené látkové tašce, která je perfektně ochrání při transportu na střelnici. Uvnitř puška nijak nelítá, protože je fixována na dvou místech suchým zipem. Na boku tašky jsou dvě kapsy pro náhradní zásobníky. Takže už i toto je v "základu" zbraně.

Saint Edge oproti pušce Saint Victor nabízí za poměrně malý nárůst ceny 5 tisíc korun navíc řadu vylepšení:

1) Spoušť. Saint Edge má precizní bodovou spoušť. Nemá žádné namáčknutí, jen čistě bod. A i reset je pro rychlé opakování výstřelů krátký. Má rovný jazýček. Absence jakéhokoliv mrtvého chodu je dobrý základ pro přesnou střelbu. Odpor spouště jsem naměřil rozumných 1,9 kg.

2) Za účelem montáže zaměřovače je puška vybavena dlouhou picatinny lištou na celé vrchní straně pouzdra závěru a předpažbí. Saint Victor ji má kratší. Mechanická mířidla jsou u obou pušek součástí zbraně.

3) QD očka pro uchycení řemenu jsou nejen na zadní, ale levé i pravé straně loweru. Takže existuje celá variace možností, jak uchytit řemen dle individuálních preferencí.

4) Lower není kovaný jako u Saint Victor, ale je to odlehčený obrobek vyráběný z jednoho kusu polotovaru. Saint Edge je ve finále o 0,17 kg lehčí oproti Saint Victor.

5) Stavitelný gas block. Ke zbrani je přiložena sada několika šroubů a puška tak může fungovat ve 3 různých módech nastavení gas blocku. První šroub se standardním závitem 8-32 je nainstalován ve zbrani a ta pak funguje jako jakákoliv jiná samonabíjecí puška AR bez stavitelného gas blocku. Další je sada 3 barevných šroubů o různých průměrech a délkách (zelený, žlutý a oranžový) sloužící ke snížení tlaku plynů působících na nosič závorníku v případě použití střeliva NATO 5,56 nebo civilního .223 s vyšším tlakem. Výrobce ale nedoporučuje tuto sadu používat v kombinaci s tlumič hluku. V případě použití posledního nejdelšího šroubu si lze individuálně vyladit správnou funkci pušky pro vlastní střelivo včetně zpětného rázu. Při ztrátě šroubků lze použít jakýkoliv jiný šroub se závitem 8-32 a puška bude normálně fungovat, ale bez možnosti regulace množství plynů.

6) Oboustranná manuální pojistka.

7) Sofistikovanější a účinnější úsťová brzda vlastní konstrukce Springfield Armory, která zároveň funguje jako kompenzátor zdvihu ústí hlavně.

8) Odlehčený lučík spouště jako součást loweru a stejně jako u pušky Saint Victor je zvětšený pro střelbu v rukavicích.

 

Když jsem vzal pušku Saint Edge do ruky, první co mne napadlo bylo, že je lehká. A je tomu skutečně tak, váží pouhých 2,80 kg. Doma jsem ji měl rozebranou, abych ji před střílením vyčistil a lze jen konstatovat, že výrobní zpracování je prvotřídní. Na střelnici fungovala spolehlivě se všemi laboracemi nábojů. Zaznamenaných problémů se zbraní tedy nula. Nábojů jsem vystřílel něco málo přes stovku. Jednalo se o pohodové střílení. Počasí docela přálo, byl podzimní den a polojasno. A jelikož jsem outdoorový typ člověka, co miluje přírodu, tak mi přišla i venkovní teplota 6 stupňů příjemná. V minulosti jsem byl na long range i v mínus osmnácti, kdy jsem sotva cítil prsty. Takže jsem na chlad zvyklý. Zpětný ráz pušky Saint Edge byl pocitově až malorážkový. Jednak za to mohla účinná úsťová v kombinaci s měkčenou botkou a těžkým bufferem. A pak jsem měl kromě pušky Sako TRG ve 300 Win Mag s sebou na střelnici na nastřelení i revolver S&W .460 Magnum. Čili dvě zbraně, které člověk po výstřelu zásadně pocítí, na rozdíl od .223 Rem. Vzal jsem na vyzkoušení několik různých továrních nábojů Sellier Bellot .223 Rem. Od lehkých střel až po vyloženě těžké. Celopláště, polopláště i drahé HPBT střely s dutinkou. Vyloženě mne překvapil velký rozptyl zásahů při použití lehkých střel 52 a 55 grs., kterýma jsem střílení začínal. Na 100 metrů to bylo přibližně 10 cm a ani jsem to raději nijak přesně neměřil. A bohužel nic lepšího jsem s lehkými střelami ten den z pušky nevymáčknul. Při použití těžších střel o váze 69 grs., ať FMJ nebo HPBT se výsledky začaly výrazně lepšit. Desítky a devítky dole vlevo na inverzním mezinárodním pistolovém terči, do 5 centimetrů. Což už není až tak zlý výsledek. No a pak těžké střely 77 grs ve verzi HPBT pušce vyloženě svědčily. Opakovaně jsem byl schopen nastřílet 5 ran s rozptylem 2 centimetry ve velkém desítkovém kruhu. Což je výrazně pod 1 MOA. Od samonabíjecí pušky se 16’’ bych až takovéto soustřely nečekal, to už je oblast opakovacích pušek s výrazně delší hlavní. Jelikož pofukovalo, tak jsem nebyl schopen naklikat zásahy do malé desítky. Vítr byl i důvodem, proč byly zásahy se střelami 69 grs. vlevo. Párkrát se mi povedlo dát 3 rány skoro do jedné díry a to tak, že se dotýkaly, nikdy ale né všech pět. Zde narážím na svoje limity, nemám na to tu trpělivost. Honit soustřely na 100 metrů s Tikkou mne bavilo, když jsem začínal před léty se střílením a piloval techniku střelby. S postupem času mi přijde střelba na dlouhé vzdálenosti kilometr a dál mnohem zábavnější. Puška je tedy přesná až dost a má asi i na víc, než jsem nastřílel já. Ale lopotit se za ještě těsnějšími soustřely s šestnácti palcovým áerkem mi už moc smyslu nedává. Stejně jako u pistolí se tedy jedná o spolehlivou a přesnou zbraň. Za mne, za né přemrštěnou cenu 46.500kč toho puška Saint Edge nabízí hodně.

bottom of page