top of page

Zkušenosti z prvního střílení s pistolí 
SFX9 3,25''

VIDEO

FOTOGALERIE

SFX9 je varianta populární samonabíjecí pistole EDC X9 optimalizovaná pro skryté nošení v ráži 9mm Luger od prémiového amerického výrobce a ladiče zbraní, Wilson Combat. Pistole SFX9 nemá střenky jako EDC X9, ale rám frézovaný z jednoho kusu z lehkého pevného hliníku T6-7075. Nový rám je plochý, tenčí a velmi odolný. 40 let úspěšné evoluce společnosti Wilson Combat se promítlo do moderních variant pistolí EDC X9 a následovnice SFX9. Obě to jsou výjimečné pistole, kdy podstata jejich výjimečnosti tkví v dokonalosti jejich zpracování. EDC X9 jsme do 3E ZBRANĚ dovezli vloni v září. SFX9 v polovině letošního roku a to ve třech variantách. Kompakt s velkým rámem s hlavní 4’’ a 3,25’’ a subkompakt s kratším rámem a hlavní 3,25’’.

Na základě zhruba 2 tisíc vystřílených nábojů z firemní pistole EDC X9 4’’ mohu říci, že je to za mne nejlepší pistole, co jsem kdy měl v ruce. Disponuje ultimátní spolehlivostí, je kvalitně vyrobená a vzhledově atraktivnější, než jsou plastové pistole. Dokáži s ní nastřílet na 25 metrů do 5 centimetrů a v dynamické střelbě zasahovat tak, že to vypadá, že na poppery ukazuji laserovým ukazovátkem a oni padají. Zásah popperu, přenesení na druhý popper a jeho zásah je v mém podání s EDC X9 záležitost 0,2-0,3 vteřiny.

Jelikož bych si já osobně vybral z dovezených pistolí SFX9 na obranu verzi s rámem plné velikosti a hlavní 3,25’’, rozhodl jsem se otestovat právě tuto pistoli. Oproti EDC X9 je to lehčí a kompaktnější varianta, ale s plnou kapacitou zásobníku a plnohodnotným úchopem. Rozhodně se jedná o skvělou pistoli na nošení a osobní obranu. Na druhou stranu mne ale zajímalo, zda se díky kratší hlavni a užšímu rámu nějak zhorší střelecké vlastnosti. Sice mne těší zájem našich střelců, ale problém nastal s tím, že se dovezené pistole docela rychle rozprodaly a na skladě zbyla v době psaní článku jediná. A to s krátkým rámem s tritiovými mířidly a tu jsem ale testovat nechtěl. A tak jsem musel vyrazit z Mostu za Prahu a zkusil si jednu z pistolí na test od zákazníka zpětně zapůjčit. Povedlo se. Měl ji teprve týden a ještě s ní nestřílel, takže v tu dobu prošla jen zkušebnou.

SFX9 je jednočinná pistole s vnějším bicím kohoutem a má vynikající spoušť. Což primárně souvisí s konstrukcí spoušťového a bicího mechanismu, SF pistole na tom bývají se spouští o poznání hůře. Pak ale také s tím, že Wilson Combat má spoušťové mechanismy na svých zbraních vyladěné k dokonalosti. Sklon rukojeti je po vzoru pistolí 1911 takřka ideální. Mířidla vlastní konstrukce jsou velmi intuitivní pro rychlé usazení na cíl, ale dá se s nimi přesně zamířit i při mířené střelbě. Muška je světlovodná s červeným vláknem a hledí je taktické s U-drážkou. Já mám tuto kombinaci mířidel dlouhodobě v oblibě, i když mám raději zelené vlákno. Pistole je i slušně vybavená. Zadní část hledí a vrchní strana závěru jsou drážkovány proti odleskům. Komora a hlaveň jsou kanelovány pro lepší ochlazování při rychlé střelbě. Ústí hlavně je precizně zahloubené. Pistole je celá v černém provedení, rám je opatřen patentovanou povrchovou úpravou Armor-Tuff, úprava závěru je DLC. Kohout je odlehčený, bobří ocas ergonomicky zakřivený. Na spodní straně rámu má pistole lištu pro příslušenství, jako je laser nebo svítilna. Úchopové drážky závěru, přední a zadní strana rukojeti mají wilsonovský vzor X-TAC, který je dost agresivní, takže jakékoliv klouzání pistole v ruce nehrozí. Ale pro ruku není nijak nepříjemný. SFX9 nemá klasickou přední hlavňovou objímku a ani dlaňovou pojistku, je to takový moderní hybrid devatenácet jedenáctky. Na rozdíl od klasické pistole 1911 má velký externí vytahovač. Pistole s hlavní o délce 3,25’’ mají dvojitou vratnou pružinu. Díky absenci hlavňové objímky je rozborka a opětovné sestavení pistole fakt snadné, je to otázka chvilky. Po kontrole vybití vysuneme záchyt závěru, stáhneme závěr z rámu a z něho vyjmeme vodící tyčku s vrtanými pružinami, objímku větší vratné pružiny a hlaveň. Jen je v zásadě potřeba dát pozor na to, aby po sejmutí závěru nedošlo ke stisku spouště a úderu kohoutu plnou silou bicí pružiny do hliníkového rámu. Mohlo by dojít k jeho poškození. Wilson před tímto varuje ve svém manuálu. Čemu je potřeba věnovat také pozornost u nové pistole je to, aby byly dostatečně naolejované drážky, ve kterých se pohybuje závěr v rámu. Zaručí to její správnou funkčnost. Po zaběhnutí fungují pistole spolehlivě i při silném znečištění nebo nedostatečné lubrikaci.

SFX9 je skutečně štíhlá pistole, její šířka je 29 milimetrů. Je dokonce o 4 mm štíhlejší než klasický Government model CQB od Wilson Combat (ten má stejnou šířku v pětačtyřicítce i devítce) a o 5 mm štíhlejší než EDC X9. Z populárních Glocků, které mám k dispozici je pistole nepodobnější modelu 43X z jejich řady SlimLine. Celková délka obou pistolí je téměř shodná, mají i stejně vysoký rám. Glock je sice o 1 milimetr užší, ale SFX9 zase nabízí kapacitu zásobníku 15 nábojů, s prodlouženou botkou dokonce 18. Kapacita Glocku je jen deset. Je až neuvěřitelné, jak dokázali ve Wilsonu těch 15/18 nábojů do pistole dostat. Kapacita zásobníku je velký benefit SFX9.

A jak na střelnici? Na to, že to nebyla firemní zbraň, ale půjčená a ještě nestřílená, tak jsem ji dal docela zabrat. Vystřílel jsem s ní 400 nábojů. Bylo to zábavné odpoledne. Na začátku jsem ji pro jistotu ještě rozebral a na kluzných plochách namazal. Spolehlivost byla sto procentní, tak jak se sluší na Wilson. Střílel jsem vlašimskými náboji FMJ 115 grs. Jednu krabičku jsem zkusil i FMJ 124 grs, ale nepozoroval jsem nijak rozdíl v chování zbraně. Pistole se vyznačovala krásnou bodovou spouští s jasným bodem výstřelu, opět se potvrdilo, že tahle spoušť je klenot. Odpor jsem naměřil 1,8 kg. Co je ale stejně tak super udělané, je reset spouště. Je extrémně krátký, dají se rychle opakovat výstřely a úplně jasně je cítit, kdy k němu dojde. Nechtěně spoušť těžko kdy umáčknete. Na 15 metrů jsem nastřílel 10 ran s rozptylem 5,5 centimetru, kdy se zásahy dotýkaly a vytvořily shluk přibližně ve tvaru písmene Y. Jen bylo vidět, že pistole střílí o pár centimetrů dolů. Takže je přesná až dost, i nástřelný list výrobce byl k této konkrétní pistoli v podstatě jednobodový (zákazník ho ale bohužel ztratil). Co víc si od pistole na nošení z hlediska přesnosti přát. Do 15 metrů jsem žádný rozdíl oproti EDC X9 se 4’’ hlavní při mířené střelbě necítil. Na 25 metrů se mi sice povedl jeden ještě lepší nástřel než na patnáct metrů, ale přišlo mi, že tu nástřelku jsem si musel fakt zasloužit. Krátká záměrná byla znát. Honění desítek na 25 metrů s touhle pistolí mi přijde už trošku sebemrskačství, míjí se to jejím účelem. Nicméně jeden terč 10 ran se mi na 25 metrů povedl s rozptylem 4,5 cm, druhý 9 centimetrů. Natrénování mířené střelby se zvládnutím spouště se ale královsky odmění při dynamické střelbě. Příjemný sklon rukojeti, skvělá wilsonovská SA spoušť a velmi intuitivní mířidla jsou receptem na rychlé a jisté zásahy. Pistole je sice pomalejší než EDC X9, po výstřelu má díky kratší hlavni rozhodně větší zdvih, ale myslím, že výsledky byly více než slušné a rychlá je také až dost. Zkusil jsem vyprázdnit 15 ranný zásobník co nejrychleji na IPSC figuru (popper), tak abych vždy s jistotou zasáhnul. Rozdíl mezi prvním a posledním zásahem jsem naměřil 5,2 sec, což je zhruba tři zásahy do vteřiny. Ke konci zásobníku se zásahy zpomalovaly, ale na videu to působí trošku jak mini samopal, jak nábojnice létají ven z výhozního okénka. I díry na 8 metrů v papírovém terči svědčí o jistotě zásahů při rychlejší střelbě.

Pistole je dodávána v úhledné látkové tašce Wilson Combat s kapsami pro 7 náhradních zásobníků. Součástí dodávky jsou 2 zásobníky na 15 nábojů, výrobcem je renomovaný Mec-Gar. Ke každé pistoli je také dodáván protokol o výstupní kontrole společně s nástřelným listem. K pistolím jsme dovezli též originální vnější kožená pouzdra Wilson Combat. Na můj vkus byla příliš těsná. Zákazník mi zapůjčil pistoli i s pouzdrem, které si i přesto k pistoli zakoupil. A jelikož má velmi rád práci s kůží, tak už bylo pouzdro pečlivě dotvarované na konkrétní pistoli a výborně se k ní hodí.

Wilson Combat SFX9 se jeví jako ideální zbraň pro skryté nošení pro ty, kteří preferují vysokokapacitní pistoli s kohoutem a velikostí rámu, na který poskládají všechny prsty. Jako jsem třeba já. Děkuji Martinu R. za její laskavé zapůjčení na test. Na další pistole EC X9 i SFX9 si zase musíme počkat na rok 2024, máme je objednané a Wilson stále nestíhá. Všechny zbraně Wilson Combat mají ale vysoko posazenou cenovku, i když oprávněně.

bottom of page